Cenová ponuka

Aj bytový dom môžu vykurovať tepelné čerpadlá. Naša firma Instalem vám ich nainštaluje!

 

Pre kompletnú rekonštrukciu rozvodov a zateplenie sa bytové domy rozhodnú najmä preto, že chcú znížiť svoje náklady za vykurovanie a teplú vodu. Aj na Medňanskej ulici v Ilave tomu bolo tak. Obyvatelia si dnes vďaka podpore z fondov (Štátny fond rozvoja bývania, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky, SlovSEFF) vyrábajú teplo a teplú vodu prostredníctvom tepelných čerpadiel značky Stiebel Eltron. Tie inštalovala naša firma Instalem.

 

 

 

 

Aj v bytovom dome môžete vykurovať ekologicky - s tepelným čerpadlom

Obyvatelia bytového domu v Ilave uvažovali najprv nad vlastnou kotolňou. Aktuálne platné zákony na Slovensku ale neumožňujú vybudovanie vlastnej kotolne ani odpojenie sa od centrálneho zdroja vykurovania, ktorý v tomto prípade spravovalo mesto Ilava. Druhou možnosťou ako znížiť náklady za vykurovanie bola inštalácia tepelných čerpadiel. Vybavovanie celého procesu povolení bolo pomerne náročné, motivácia doviesť projekt do finále bola však silnejšia. Po šiestich mesiacoch vydal príslušný stavebný úrad stavebné povolenie a tak sa s inštaláciou tepelných čerpadiel mohlo začať. Od 1. februára 2021 obyvatelia na Medňanskej používajú pre prípravu tepla a teplej vody výhradne tepelné čerpadlá. Vykurujú kedy potrebujú, teplú vodu majú nepretržite. Sú šetrní k životnému prostrediu a šetria aj svoje peňaženky.

 

 

 

 

Bytový dom na Medňanskej ulici v Ilave

 

Aj v bytovom dome môžete vykurovať ekologicky - s tepelným čerpadlom.

 

 

 

 

Inštaláciu všetkých čerpadiel realizoval Instalem. Zvládol to na jednotku!

Celý projekt bol odsúhlasený 19. 12. 2020 a už vo februári mal byť bytový dom odpojený od dodávky tepla a napojený na nový zdroj vykurovania. Splnenie termínu bolo teda veľkou výzvou, čakali nás sviatky a situáciu komplikovali aj vtedajšie protipandemické opatrenia. Všetko sme však zvládli a obyvateľov bytového domu nečakala žiadna nepredvídateľná udalosť.

 

 

 

 

Inštalácia trvala 3 týždne, termín spustenia sme dodržali

V rámci realizačných prác sme zabezpečili nielen objednávku čerpadiel, ale aj dodanie a vzduchotechniku. Inštalačné práce trvali celkovo 3 týždne. Inštaláciu riešili členovia našej firmy Instalem. Pri realizácii sme čerpali z našich bohatých skúseností z inštalácií tepelných čerpadiel v rodinných domoch a tiež v bytovkách. Musím uznať, že každý člen nášho tímu odviedol na tomto projekte skvelú prácu. Treba tiež dodať, že majiteľov bytového domu naše prípravné práce pred samotnou inštaláciou nijako výrazne neobmedzovali. Dodržali sme aj termín spustenia, ktorý bol naplánovaný na 1. februára 2021. Po tomto termíne sme systém ešte 7 dní vylaďovali, no žiadne odpojenie od teplej vody alebo kúrenia nenastalo. Počas prác sme vždy boli ochotní na všetko odpovedať či vysvetliť princíp fungovania technológie. Aj dnes sme obyvateľom danej bytovky v prípade potreby konzultovať hocičo ohľadom chodu čerpadla plne k dispozícii.

 

 

 

Práce na inštalácii čerpadiel v kotolni v suteréne

 

Realizujeme inštaláciu tepelných čerpadiel aj v bytových domoch.

 

 

 

 

 

 

"Sme radi, že sme sa ako firma Instalem stali súčasťou tohto výnimočného projektu a že sme dostali možnosť ukázať, že zvládame aj náročnejšie zákazky, či zdanlivo nezvládnuteľné výzvy."

 

Miroslav Plačko, majiteľ firmy Instalem

 

 

 

 

 

 

Môžete si pozrieť aj naše referencie z inštalácií tepelných čerpadiel v rodinných domoch

 

Referencie

 

 

 

 

Projekt inštalácie tepelných čerpadiel Stiebel Eltron po technickej stránke

 

 

Vybrali sme značku Stiebel Eltron

Do bytového domu sme vybrali tepelné čerpadlá značky Stiebel Eltron. V súčasnosti ide o najpredávanejšiu a najspoľahlivejšiu značku tepelných čerpadiel. Ako najvhodnejšie riešenie systému vykurovania bol vybratý kaskádový systém troch interiérových jednotiek tepelného čerpadla Stiebel Eltron WPL 24 I typu vzduch-voda. Kotolňa je umiestnená v pivničných priestoroch, čiže bytový dom nemá nič na streche ani vonku. Samozrejmosťou bolo zabezpečenie prác, ktoré akusticky pivnicu izolovali tak, aby komfort bývania nebol činnosťou čerpadiel narušený.

 

Stiebel Eltron WPL 24 I bol vybraný aj preto, pretože išlo o starší, tehlový bytový dom po rekonštrukcii a toto čerpadlo dokáže aj v tomto prípade pripraviť vykurovaciu vodu do teploty 65 °C po celý rok. Obyvatelia sa totiž predtým sťažovali na dodávku vody, ktorá bola počas večerných a nočných hodín vlažná, a nie teplá. Toto sa im s tepelným čerpadlom už nestane.

 

 

 

 

Čerpadlá sú tiché, spoľahlivé a výkonné

Vďaka invertorovej technológii tepelných čerpadiel WPL 24 I sa otáčky kompresora optimálne prispôsobujú vonkajšej teplote, čo prispieva k efektívnej a najmä k tichej prevádzke čerpadla. Efektívnosť tepelného čerpadla deklaruje aj výkonové číslo COP s hodnotou 4,12 pri A2/W35, čo znamená, že z 1 kW dodanej elektrickej energie vyrobí tepelné čerpadlo Stiebel Eltron 4,12 kW tepelnej energie.

 

Na hydraulické oddelenie objemových prietokov okruhu zdroja tepla a vykurovacieho okruhu v tejto inštalácii slúži akumulačný zásobník Stiebel Eltron SBP 700 E. Tento prístroj slúži aj na žiaduce predĺženie prevádzkovej doby tepelného čerpadla a tiež na premostenie prípadných tarifných vypínacích dôb. Samozrejmosťou je izolácia na ochranu pred tvorbou kondenzátu.

 

Efektívnosť inštalovaného systému tepelných čerpadiel Stiebel Eltron na Medňanskej ulici deklaruje aj pomer medzi vyrobenou tepelnou energiou (20,334 MWh) a spotrebovanou elektrickou energiou (5,175 MWh), čo predstavuje výkonové číslo inštalovaného systému na úrovni 3,93 a úsporu energií 15,159 MWh.

 

 

 

 

Ako funguje bytový dom teraz?

Tepelné čerpadlá pripravujú teplú vodu nepretržite a podľa potreby obyvateľov. Tí už nemusia platiť žiadne fixné položky inej spoločnosti, sú sami pánmi svojich účtov. Tepelné čerpadlo slúži aj na vykurovanie a tým pádom v tejto bytovke neexistuje niečo ako vykurovacia sezóna si sezóna prechodných mesiacov. Teplo majú obyvatelia vtedy, keď ho potrebujú. Pivničné priestory sú vyriešené tak, že prevádzka čerpadiel nikoho neobmedzuje - vybrané boli tiché modely. Eliminovaný bol aj zásah tretích osôb (napríklad vandalov) do technológie, ohrozená nie je ani bezpečnosť detí, ktoré sa v okolí bytovky pohybujú. A to všetko vďaka tomu, že vonku nie je umiestnená žiadna technológia.

 

 

 

 

 

 

Bytový dom v Ilave je vďaka tejto rekonštrukcii a tepelným čerpadlám prvým bytovým domom v Trenčianskom kraji, ktorý vykuruje zelenou energiou.

 

 

 

 

 

 

Zvonku bytového domu vidieť len časť vzduchotechniky

 

Tepelné čerpadlá pripravujú teplú vodu nepretržite pre všetkých obyvateľov bytovky.

 

 

 

 

A čo váš bytový dom? Páčilo by sa vám vykurovať tepelným čerpadlom?

Bytový dom v Ilave sa stal príkladom pre ostatné bytové domy, ktoré by tiež radi vykurovali svoje byty prostredníctvom tepelných čerpadiel. Ak by ste k tejto téme potrebovali získať ďalšie informácie, radi vám ich poskytneme, stačí nás len kontaktovať. Bude nám cťou realizovať podobnú premenu aj pre vás.

 

 

 

Na všetky vaše otázky radi odpovieme!

 

 

Volať 0915 868 823

 

 

Autor článku a fotiek: Miroslav Plačko, majiteľ Instalem

 

 

 

Späť na články